تصویرعنوانتوضیح
آلوئه ورامتن تست متن تست
بادرنجبویهمتن تست متن تست
انجرهانجره گیاهی است که از دوران ماقبل تاریخ نیز وجود داشته و مردم آن زمان از آن برای تغذیه استفاده می کردند و از خواص درمانی آن اطلاع داشته اند .
بابجی
باقالا مصریگیاهی است یک ساله به ارتفاع حدود 20 سانتی‌متر گاهی موارد بیشتر، برگ‌های آن پنجه‌ای شکلِ مرکب و تشکیل شده از چندین برگچه که همه از انتهای یک دمبرگ خارج می‌شوند. گل‌های آن کوچک و با توجه به گونه‌های مختلف به رنگ‌های سفید، زرد و یا آبی می‌باشند. میوه‌اش دارای غلافی است که در آن چند دانه وجود دارد. اندازه دانه‌ها از باقلا کوچکتر و رنگ آنها سفید مایل به زرد است که وسط دانه‌ها کمی فرورفتگی وجود دارد.
بذرالبنجگیاهی به شدت سمی که در عین حال با ملاحظاتی دارای خواص درمانی است .این خواص درمانی از قدیم شناخته شده بود چنان که در داستان های هزار و یک شب آورده اند که برای به خواب رفتن نگهبانان این گیاه را در آتش می ریختند تا دود کند و حالت منگی و گیجی به آن ها دست بدهد.
تارونهطارونه به گلها و شکوفه های بهاری درخت نخل گفته می شود،تمامی بخش های درخت نخل را انسان ها می توانند استفاده کنند تنه آن در ساختمان‌سازی مصرف می گردد و از تنه نخلی که در تهیه سقف ساختمان یا ستون‌ها بهره می برند، در حدود 300 تا 500 سال سالم می ماند.
ماشک ماش منبعی غنی از مواد مغذی است از جمله: منگنز، پتاسیم، منیزیم، فولات، مس، روی و انواع ویتامین‌های گروه B.
تخم کلممسکن سردرد و خون‌ساز، ضد اسکوربوت (خونریزی لثه) و تقویت کننده لثه، تحریم و تقویت کننده نیروی جنسی و افزاینده قدرت بینایی، مقوی معده و دفع کننده کرم‌های روده، برطرف کننده یبوست و ادرارآور می‌باشد.
تخم کنگرگیاه آرتیشو، کنگر فرنگی یا ارده شاهی با نام علمی Cynara scoolymus شناخته می شود این گیاه عمر 1 الی 3 ساله داشته و در انواع خاردار و وحشی نیز پراکنده می باشد.اسم این گیاه برگرفته از کلمه ایتالیایی Articiocco گرفته شده است و از خانواده ASTERACEAE کاسنی ها جزو گروه سبزیجات می باشد بومی منطقه جنوب اروپا و کناره مدیترانه می باشد و ارتفاع آن بین 1.5 الی 2 متر رشد می کند. قسمت کله گی خوراکی بوده قطری حدود 5 سانتی متر دارد همین قسمت در زمان گل دهی گلهای فوق العاده زیبا به رنگ بنفش می دهد. غنچه این گیاه خوراکی بوده وباید قبل از گل دهی مصرف و بصورت آب پز و سالاد در غذاها استفاده شود همچنین در کشور ایتالیا از این گیاه برای پیتزای چهار فصل استفاده می شود.این گیاه در طب نیز بسیار کاربرد دارد و بصورت آمپول یا قطره بنام کوفیتول استفاده می شود
تخم گیشنیزتخم گشنیز یکی از ادویه هایی است که اکثر آسیایی‌ها نمی‌توانند بدون آن زندگی کنند و در اکثر غذاهای هندی و همچنین مدیترانه و خاورمیانه کاربرد دارد. تخم گشنیز محبوبیت زیادی در آسیا دارد و مردم به دلیل خواص تخم گشنیز برای سلامتی استفاده از آن را آغاز کرده‌اند. تمام قسمت‌های گیاه گشنیز قابل خوردن است اما فقط دانه گشنیز که خشک شده یا برگ‌های تازه آن برای طعم دادن به غذا به کار می‌روند.
تخم مرزهتخم مرزه ,دانه های کروی , کوچک و سیاهرنگ , روغنی , با بوی تند مخصوص است که متعلق به گیاه مرزه بنام علمی: Satureja hortensis L.از تیره نعنا (Labiatae ) میباشد .
مزره که گیاهی علفی یکساله است در نقاط مختلف ایران کاشته میشود . بوی تند و معطری که از کلیه قسمتهای آن استشمام میگردد و نیزظاهر سبز خاک آلود یا مایل به خاکستری از علائم مشخصه آنست .
تخم مروخم مرو willd sage seeds تخم مرو دانه هایی است به اندازه دانه های شاهدانه و همرنگ با آن , سه وجهی با ظاهر براق . یک وجه ازآن بزرگتر کلا دارای رگه ها یی به رنگ قهوه ای است که از قسمت پائین منشعب شده و سرتاسر دانه را فرا گرفته اند . ان دانه ها متعلق به گیاه بنام علمی:Salvia macrosiphon Boiss از تیره نعنا (Labiatae) است که گیاهی پایا , دارای بر گهای و کاسبرگهای بزرگ و غشایی با پنج دانه نوک تیز است .
تخم مورچهدر منابع طب سنتي مانند تحفه حکيم مومن تبريزي و مخزن‌الادويه خراساني که قدمت 002 ساله دارند درباره روغن مورچه و خواص متنوع آن براي درمان بيماري‌ها مطالبي ذکر شده است. در بخشي از اين منابع به دو نوع روغن مورچه و خواص درماني کم‌نظير آن اشاره شده که يکي از آنها از روغن‌گيري مورچه در روغن گياه زنبق و خيري و ديگري از روغن‌گيري مورچه در روغن زيتون به دست مي‌آيد. اما در اين منابع درباره کاربرد اين نوع از روغن مورچه براي از بين بردن موهاي زائد اشاره‌اي نشده که آيا استفاده از اين روغن که اين روزها علاوه بر عطاري‌ها به‌شکل صنعتي و در بسته‌بندي‌هاي شکيل در فروشگاه‌هاي داخلي و خارجي به منظور از بين برنده موهاي زائد به مردم ارائه مي‌شود، چقدر مي‌تواند در اين زمينه موثر باشد.
تخم مورددر بعضی نقاط جهان از میوه مورد به صورت خام یا پخته، تازه یا خشک استفاده می‌شود. مصرف میوه خشک، به خصوص در خاورمیانه، رایج است. گل‌ها و میوه خشک جهت عطر و مزه در سس‌ها و شربت‌ها به کار می‌روند. میوه‌ها به صورت نوشیدنی اسیدی مصرف می‌شوند. در ایتالیا غنچه‌های گل به مصرف خوراکی می‌رسند. گل‌ها شیرین و معطرند و در سالاد استفاده می‌شوند. برگ‌ها معطر، ضد خونریزی و مقوی هستند. به تازگی موادی با خاصیت آنتی‌بیوتیکی از این گیاه استخراج شده است. مواد فعال مورد به طور سریع جذب می‌شود و ظرف 15 دقیقه، ادرار بوی مخصوص و رنگی بنفش پیدا می‌کند.
تخم نیلوفربذر نیلوفر آبی یکی از گیاهان دارویی است که در طب سنتی بکار برده می شود و داراری مشخصات زیر است؛
بذر نیلوفر دانه‏ ها گیاه ایپوما هدراسه‏آ (از خانواده کنولولاسه) مى‏باشد. گلهاى این گیاه به رنگ آبى و دانه‏ ها سیاه‏رنگ و چهارگوش به طول 5 میلیمتر مى‏باشند. تخم نیلوفر را به ‏عنوان ملین به خاطر رز
تخم هویجشیرافزا و قاعده‌آور، مدر و خارج کننده سنگ کلیه، تقویت کننده عمومی بدن و تنظیم کننده عادت ماهیانه، فعال کننده روده‌ها و ضدعفونی کننده بدن، پاک کننده دستگاه گوارش و برای ناراحتی‌های کلیه، یرقان، هیستری، آب آوردن بدن، اسهال‌های مزمن، اسهال‌های خونی و نفخ معده مفید می‌باشد.
تخم ینجهیونجه ریشه ای بسیار عمیق درد و ریشه آن تا سه متر بداخل زمین نفوذ می کند و بنابراین منبع ویتامین ها و مواد معدنی است که از خاک می گیرد ، در این بخش از سلامت نمناک و بررسی خواص گیاهان و سبزیجات نوبت به شرح خواص یونجه رسیده است.
تخم فیل