تصویرعنوانتوضیحات
اذخر مکیاذخر مکی را بیشتر به عنوان درمان کننده عفونت و سایر مشکلات زنان میشناسند اما علاوه بر این خاصیت، خواص بیشمار دیگری نیز برای اذخر مکی بر شمرده میشود
اساروندارویى عجیب که به خواست خدا براى ورم شکم، درد معده، قطع بلغم، آب‌کردن سنگ و فضولى که در مثانه تولید می‌‌شود
بوزیداننوع خاصی از گیاه توت می‌باشد. از ریشه و عصاره آن جهت درمان دردهای مزمن، رفع خستگی و التهاب‌، فرو نشاندن استرس و اضطراب استفاده می‌شود.
جین سینگ قرمزمحرک، میزان کننده سیستم ایمنی، تنظیم کننده قند و فشار خون، محرک گردش خون مغزی، بهبود دهنده فعالیت های ادراکی، تونیک غدد فوق کلیوی، آنتی تومور، تقویت قوای جسمی و فکری. همچنین جینسینگ قرمز کمک به کاهش خستگی و ضعف عمومی، کوفتگی، میل جنسی کم، بیرمقی و بیحالی، افزایش تولید اینترفرون و فاگوسیتوز می کند.
جین سینگ سفیدجینسینگ سفید ریشه گیاه Panax ginseng است که برای تقویت جنسی، افزایش انرژی عمومی بدن، افزایش وزن، کاهش اثرات پیری و به تأخیر انداختن روند پیری به کار می رود
کاسنیشستشو دهندهٔ کبد و کلیه، خون ساز، افزایش نیروی جنسی و افزایش حجم اسپرم در مردان
بز
اریسامصرف ریشه اریسا برای تنگی نفس توصیه شده است.

مصرف ریشه اریسا در درمان ریزش مو نیز توصیه شده است.

همچنین ریشه اریسا برای درمان جوش های ریزی که بر روی پوست سر بوجود می آید نیز مفید است.
انجبارندآورنده‌ی خونریزی و کاهنده تب، قبض کننده قوی و تقویت کننده، رفع کننده ترشحات مخاطی و تحلیل برنده ورم مجاری ادراری، تقویت کننده مخاط و بافت‌های دهان و مفید برای نزله‌های مزمن، قطع کننده خون در ادرار و مفید برای ضعف اشتها می‌باشد. در ضمن برای رفع اسهال، بی‌اختیاری دفع ادرار، کنترل انزال منی و تب نوبه نیز مفید است. در استعمال خارجی جوشانده‌ی ریزوم انجبار برطرف کننده ترشحات سفید مهبل می‌باشد. جوشانده‌ی ریزوم انجبار به صورت غرغره، التیام‌بخش زخم مخاط دهان و لثه‌ها و رفع کننده گلودرد، آنژین و ورم لوزتین و به صورت تنقیه، التیام‌بخش خراش‌های ناحیه مقعد است.
بابا آدمترکیبات شیمیایی موجود در این گیاه مانند پلی‌استیلن خاصیت آنتی‌باکتریال و ضد قارچی دارد. ترکیبات موثر موجود در این گیاه به علت اینکه روند پوست‌اندازی را تسریع می‌کند، سموم سطحی بر روی لایه اپیدرم پوست را می‌زداید و باکتری‌زدایی می‌کند. در حقیقت نوعی لایه‌برداری طبیعی و سالم و نیز آب‌رسانی به لایه‌های سطحی پوست را انجام می‌دهد؛ در نتیجه شادابی را برای پوست به ارمغان می‌آورد.
خطمیجهت رفع شقاق و تقشر(پوسته پوسته شدن) پوست کف دست و پا نافع است.
رازیانهرازیانه موها را تقویت می کند، مانع ریزش مو می شود
شوکرانشوکران گیاهی علفی و دوساله با ساقه‌ای صاف و بدون کرک است. گل‌های آن سفیدرنگ و برگ‌هایش دارای بریدگی‌های زیاد است. بیخ شوکران و عصاره برگ و ساقه آن سمی بوده و جنون‌آور است. (ر.ک. به خاصیت سمی در پایین). بوی آن ضعیف و مزه‌اش اندک است. از نظر ظاهری با رازیانه همانندی دارد.
شیرین بیانگلابریدین (به انگلیسی: Glabridin) که یکی از ترکیبات یافته شده در ریشه شیرین بیان است ، قادر است از سرطان کبد جلوگیری کند.
کرفسدر حالی که از کرفس بیشتر به منظور مصرف برگ و ساقه های خوراکی آن استفاده می شود، سلریاک ( کرفس ریشه ای ) به دلیل ریشه های آن مورد مصرف قرار می گیرد. سلریاک ( ریشه کرفس درست است که ریشه کرفس نامیده می شود، اما ریشه ساقه های کرفس نیست. نام های دیگر برای سلریاک، ریشه کرفس و یا کرفس ریشه ای است و شبیه به خانواده هویج است و مربوط به کرفس، جعفری می باشد.
گزنهگزنه مو را تقویت کرده و از ریزش موی سر جلوگیری می‌کند.
ریوند چینی
شقاقلیشه گیاه شقاقل از حیث طبع کمی گرم و تر است و از نظر ویژگی ها دارای خواص بازکننده انسداد مجاری عروق، مبهی (افزاینده میل جنسی) و گرم کننده هستند و برای گرم نمودن معده و کلیه و کبد موثر است.

استفاده ازاین گیاه به کسانی که دچار کم خونی هستند، توصیه می گردد.
موصلی سفیدخواص : مقوی مغز و اعصاب ، مغلظ منی ، مسمن بدن و دافع سرعت انزال
موصلی سیاهخواص : مقوی مغز و اعصاب ، مغلظ منی ، مسمن بدن و دافع سرعت انزال
کندوشاین گیاه پر خاصیت بخصوص برای پوست و مو بسیار مفید می باشد.
کاه مکیدر هند از جوشانده گیاه به عنوان تب بر استفاده می شود. اسانس آن برای تسکین درد روماتیسم و دردهای عصبی به مواضع می مالند.
کندوش بسته